Čoskoro

- recenzia na zbierku poviedok Lottine lásky od Mary Stankovej
- recenzia na román Analfabet od Michala Havrana
- recenzia na zbierku poviedok Zadné izby od Aleny Sabuchovej

1. marca 2011

Cappo di tutti capi

Cappo di tutti capi, teda bos všetkých bosov. Aj takto bol označovaný Mikuláš Černák, ktorého v roku 2009 napokon odsúdili na doživotie za šesť vrážd a zosnovanie ešte ďalšej, hoci s jeho menom sa ich spája oveľa viac, nehovoriac o iných kriminálnych aktivitách.

Autori knihy jednoducho nazvanej po tomto najznámejšom slovenskom mafiánovi približujú jeho životné osudy v dvoch častiach: Prvá spracúva niekoľko stoviek agentúrnych správ, článkov v novinách a časopisoch či televíznych reportáží do chronologicky prehľadnej podoby, ktorá sa začína doslova narodením. Druhú zasa tvoria rozhovory s ľuďmi podieľajúcimi sa na kauze – od vtedajšieho ministra spravodlivosti Daniela Lipšica cez psychiatrov a psychológov, vyšetrovateľov, žurnalistov až po samotného obvineného a jeho právnikov.


I keď Dávid Kičin a Gustáv Murín prinášajú len veľmi stručný sumár o Černákovi – spisy z jeho prípadu majú vyše trinásťtisíc strán –, vcelku prehľadne sa im darí predostrieť pred čitateľa neznalého problematiky akúsi stručnú históriu podsvetia v desaťročí po vzniku samostatného Slovenska, kde sa zrazu z vodiča autobusu stane veľmi bohatý podnikateľ a  zároveň jeden z najobávanejších mužov štátu. Podobne ako kurič v románe Petra Pišťanka Rivers of Babylon. Isté však je, že skutočný mafiánsky život sa vôbec nepodobá na zromatizované filmy s Marlonom Brandom. Preto bude kniha mnohých frustrovať, slabším povahám určite neprospejú opisy niektorých vrážd, za všetko odrezanie hlavy jednému expolicajtovi a autičkárovi, ktorú v roku 1997 našli na parkovisku v Poprade.

Čo keby sa Černák predsa len raz dostal na slobodu? Jeden z vyšetrovateľov Murínovi prezrádza: „Miki žije už trinásť rokov pre pomstu. A on sa jej chce dožiť. Ako raz uviedol, ak nie v tomto živote, tak potom v pekle. A to je myslím dostatočná odpoveď na túto otázku.“

Táto recenzia vyšla v:
- Knižná revue, roč. 21, 2011, č. 5, s. 5